×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Drugi taki uniwersytet

Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
18 listopada 2010

Akademia Sztuk Pięknych w Poznaniu uzyskała status Uniwersytetu Artystycznego. To druga uczelnia artystyczna w Polsce, a pierwsza w zakresie sztuk pięknych, która posiada dość uprawnień do doktoryzowania, by uzyskać status uniwersytecki. Wcześniej zdobył go jedynie Uniwersytet Muzyczny im. F. Chopina w Warszawie.

Protoplastą UA jest założona w 1919 r. w Poznaniu Szkoła Sztuk Zdobniczych, którą przekształcono później w Instytut Sztuk Plastycznych. W 1946 roku powstała Państwowa Wyższa Szkoła Sztuk Plastycznych, która w 1996 uzyskała status Akademii Sztuk Pięknych. W ciągu 90 lat mury uczelni opuściło 6 tys. absolwentów.

Prof. Marcin Berdyszak, rektor UAP, tak tłumaczy powody starania się o zmianę nazwy uczelni: – Chcemy być partnerem dla świata, więc nazwa musi być jednoznaczna. Kształcimy magistrów sztuki, ale równocześnie coraz większy nacisk kładziemy na rozwój refleksji teoretycznej nad sztukami wizualnymi w oparciu o praktykę artystyczną. Kolejna sprawa to rygorystyczna polityka kadrowa. Status uniwersytetu to zobowiązanie. Kolejne władze uczelni będą zmuszone do starania o utrzymanie najwyższej jakości kadry akademickiej.

UAP jest największą uczelnią w zakresie sztuk pięknych w Polsce. Jego strukturę tworzy sześć wydziałów: Grafiki, Malarstwa, Rzeźby i Działań Przestrzennych, Architektury i Wzornictwa, Komunikacji Multimedialnej oraz Edukacji Artystycznej. Pięć z nich ma uprawnienia do nadawania stopnia doktora i doktora habilitowanego sztuk pięknych i sztuk projektowych (w sumie jednostki uczelni mają sześć uprawnień do doktoryzowania i sześć do habilitowania). Na dziesięciu kierunkach i w dwudziestu specjalnościach kształci się tam 1480 studentów: w systemie studiów stacjonarnych – 723 osoby oraz 757 na studiach niestacjonarnych (zaocznych, wieczorowych i podyplomowych). Oprócz typowych kierunków artystycznych uczelnia oferuje studia inżynierskie z zakresu urbanistyki i architektury. Obecnie w UAP kształcą się studenci z USA, Korei i Meksyku. Prof. Berdyszak mówi, że studia anglojęzyczne to dopiero pierwszy etap umiędzynarodowienia kształcenia. Kolejny będzie polegał na pozyskiwaniu przez uczelnię – czemu nowa nazwa ma sprzyjać – zagranicznych wykładowców, którzy wzbogacą ofertę dydaktyczną dla studentów polskich.

Uczelnia zatrudnia 213 nauczycieli akademickich, z czego aż połowa to samodzielni pracownicy nauki: profesorowie i doktorzy habilitowani. Daje to wyjątkowe nasycenie kadrą o najwyższych kwalifikacjach. Poza dydaktyką, jej wykładowcy prowadzą działalność artystyczną w swoich dziedzinach, są animatorami kultury, prowadzą badania naukowe w obszarze dziedzictwa kulturowego, urbanistyki, teorii sztuki, wzornictwa. W latach 2005-09 realizowano tam 15 krajowych projektów badawczych oraz 6 projektów międzynarodowych. Ich tematyka dotyczy m.in.: możliwości kształtowania dużych przestrzeni otwartych i stref komunikacji wizualnej wzdłuż szlaków komunikacyjnych, akustyki przestrzeni otwartych, ergonomii wzorów użytkowych i korzystania z urządzeń przez osoby niepełnosprawne, multimedialnego odtwarzania wystroju wnętrz i bryły budynku nowej synagogi w Poznaniu, wpływu projektowania graficznego na edukację oraz malowania różnymi rodzajami farb.

Uniwersytet artystyczny zajmuje cztery budynki, w których mieści się ponad 100 pracowni artystycznych i projektowych, sale wykładowe, biblioteka, aula, biuro promocji, przestrzenie wystawiennicze, sklep z materiałami artystycznymi, stanowiska internetowe, bary, niewielki hotel oraz pomieszczenia administracyjne. Szczególnym miejscem jest dom plenerowy mieszczący się w starym, otoczonym parkiem dworku w Skokach, 40 km od Poznania, gdzie odbywają się warsztaty artystyczne. Pod opieką uniwersytetu działa pięć galerii. Planuje się utworzenie Muzeum UAP, które będzie prezentować zgromadzone przez uczelnie kolekcje dzieł sztuki.

W najbliższym czasie UAP planuje budowę centrum badawczo-realizacyjnego na działce w pobliżu swej obecnej siedziby. Historyczny budynek główny UAP, siedziba dawnego Ziemstwa Kredytowego, instytucji zasłużonej w utrzymaniu ziemi i majątków w polskich rękach, zostanie poddany gruntownemu remontowi. Zostanie też uruchomiona profesjonalna prototypownia, umożliwiająca wykonywanie modeli i prototypów w różnych technologiach.

(pik)