Najlepszy wśród największych
We właśnie opublikowanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego rankingu polskich instytucji naukowych, Instytut Chemii Fizycznej PAN okazał się najlepszą dużą placówką badawczą zajmującą się naukami chemicznymi.
Instytut Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk (IChF PAN) znalazł się na trzecim miejscu w grupie jednostek naukowych z dziedziny chemii oraz inżynierii materiałowej, chemicznej i procesowej najnowszego rankingu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW). – Z zespołem liczącym 140 naukowców, jesteśmy jedyną instytucją w pierwszej trójce zatrudniającą ponad stu pracowników naukowych – podkreśla prof. dr hab. Robert Hołyst, dyrektor do spraw naukowych IChF PAN.
Najnowszy wykaz polskich jednostek naukowych został opublikowany przez MNiSW w czwartek 30 września w związku z właśnie wchodzącą w życie reformą nauki. Instytucje naukowe z całego kraju podzielono w nim na grupy tematyczne i w ramach grup uszeregowano według wskaźnika efektywności. Lista powstała w celu przyporządkowania poszczególnym placówkom kategorii określających kryteria i tryby przyznawania i rozliczania środków finansowych przeznaczonych na działalność statutową. Grupa nauk chemicznych, jedna z 23 objętych wykazem, liczy 43 instytucje, wśród których 24 – w tym Instytut Chemii Fizycznej PAN – otrzymały kategorię pierwszą. – Warto w tym miejscu zauważyć, że w całym rankingu aż 90% instytucji naukowych wchodzących w skład Polskiej Akademii Nauk zakwalifikowało się do pierwszej kategorii – komentuje prof. Hołyst.
Instytut Chemii Fizycznej PAN został powołany 19 marca 1955 roku jako jeden z pierwszych instytutów chemicznych Polskiej Akademii Nauk. Pierwszym dyrektorem i równocześnie przewodniczącym jego rady naukowej został prof. dr hab. Wojciech Świętosławski. W początkowym okresie istnienia głównym zadaniem Instytutu było przygotowanie kadry zdolnej rozwijać badania podstawowe z zakresu fizykochemii oraz zapewnienie pracownikom odpowiednich pomieszczeń i wyposażenia. Rozwojowi kadry sprzyjał fakt, że pracownicy naukowi zatrudnieni w placówce PAN mogli w pełni poświęcać się pracy naukowej z uwagi na brak obciążeń dydaktycznych obowiązujących w szkołach wyższych.
Obecny profil naukowy Instytutu, od 2003 roku kierowanego przez prof. dr. hab. Aleksandra Jabłońskiego, jest silnie powiązany z najnowszymi światowymi kierunkami rozwoju chemii fizycznej i fizyki chemicznej. Badania naukowe są prowadzone w dziewięciu zakładach, zajmujących się fizykochemią ciała stałego, powierzchni oraz płynów i miękkiej materii, kwantową teorią ciała stałego i cząsteczek, katalizą na metalach, elektrochemią, korozją, procesami elektrodowymi, fotochemią, spektroskopią oraz układami złożonymi i chemicznym przetwarzaniem informacji.
Instytut zatrudnia obecnie 140 pracowników naukowych (w tym 37 profesorów), którzy publikują około 300 oryginalnych prac badawczych rocznie. Działający w ramach Instytutu Zakład Doświadczalny CHEMIPAN wdraża, produkuje i komercjalizuje specjalistyczne związki chemiczne, stosowane m.in. w rolnictwie i farmacji.
Instytut Chemii Fizycznej PAN uczestniczy w wielu projektach badawczych realizowanych we współpracy z czołowymi instytucjami naukowymi kraju i świata. Jednym z takich przedsięwzięć jest grant Kwantowe nanostruktury półprzewodnikowe do zastosowań w biologii i medycynie wartości ponad 73 mln zł, którego celem jest zbudowanie mikroukładu półprzewodnikowego zdolnego wykrywać przeciwciała we krwi. Głównymi uczestnikami grantu oprócz IChF są: pełniący rolę koordynatora projektu Instytut Fizyki PAN oraz Instytut Wysokich Ciśnień PAN – instytucje, które w rankingu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego zajęły odpowiednio piątą i pierwszą pozycję w grupie nauk fizycznych.
W przyszłości działalność Instytutu będzie się koncentrowała wokół chemii inspirowanej biologią, nanotechnologii inspirowanych chemią oraz wdrożeń z wykorzystaniem spółek wysokich technologii.
O najnowszych osiągnięciach naukowych Instytutu informuje serwis prasowy dostępny pod adresem http://www.ichf.edu.pl/press/
Źródło: IChF PAN