Pierwsza inwestycja
„Szewc w dziurawych butach chodzi” – to przysłowie znakomicie opisuje sytuację Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, który od lat ma siedzibę w starym, zabytkowym, ale zaniedbanym budynku ASP, ofiarowanym uczelni przez Fundację Kierbedziów w 1914 r. Teraz jest szansa na zmianę sytuacji. Uczelnia otrzymała bowiem środki na rewitalizację gmachu oraz budowę tuż obok drugiego budynku, który będzie połączony na każdym piętrze z obiektem WKiRDS. Koszt inwestycji wyniesie 65,5 mln zł. Ze środków EFRR uczelnia otrzyma ponad 41 mln zł. W nowym budynku, którego oddanie do użytku przewiduje się na 2012–2013 rok, będą mieściły się najmłodsze wydziały uczelni: utworzony w 2009 r. Wydział Sztuki Mediów i Scenografii oraz dopiero planowany Wydział Teorii Sztuki, kształcący animatorów kultury, krytyków, kuratorów. Budynek będzie realizowany w oparciu o koncepcję architektoniczną pracowni JEMS Architekci.
Liczba studentów warszawskiej ASP wzrosła w ciągu ostatnich pięciu lat o ponad 20 proc., a zaplecze techniczne pozostaje od lat na tym samym poziomie. Zajęcia odbywają się w różnych częściach miasta: na Krakowskim Przedmieściu, Wybrzeżu Kościuszkowskim, Spokojnej i Myśliwieckiej (dwa ostatnie obiekty są obecnie remontowane). Rewitalizacja i rozbudowa gmachu przy Wybrzeżu Kościuszkowskim to pierwsza po wojnie inwestycja budowlana warszawskiej ASP. Ma zaradzić kłopotom lokalowym uczelni i umożliwić jej dalszy rozwój. Istniejący gmach WKiRDS po zakończeniu prac rewaloryzacyjnych będzie miał pięć kondygnacji nadziemnych, kubaturę 32 025 m3, oraz powierzchnię 7209 m2. Nowa część kompleksu będzie miała pięć kondygnacji nadziemnych i dwie podziemne, kubaturę 35 227 m3 i 9040 m2 powierzchni. Całość zespołu, w którym znajdą się pomieszczenia dla 4 wydziałów oraz 2 samodzielnych jednostek naukowych, będzie miała ok. 16 tys. m2, z czego 11 tys. m2 zajmie przestrzeń dydaktyczno–naukowa.
Rewitalizacja starego gmachu WKiRDS będzie polegała m.in. na przywróceniu historycznego wyglądu elewacji. Wyremontowane i przystosowane do współczesnych wymagań zostaną pomieszczenia dydaktyczne. Oprócz Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki w budynku znajdzie siedzibę Międzyuczelniany Instytut Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki (jednej z największych firm konserwatorskich w Polsce) oraz projektowane Pogotowie Konserwatorskie (pomysł takiej usługi narodził się po powodzi we Wrocławiu. Instytucja tego typu w Europie nie istnieje). W nowym budynku obok sal wykładowych, pracowni rzeźby i multimediów, przestrzeni wystawowych i kawiarni, znajdzie się w nim sala widowiskowa na 260 miejsc z ogromnym zapleczem scenograficznym.
Obecnie rozstrzyga się też sprawa własności użytkowanego przez ASP gmachu przy Krakowskim Przedmieściu. Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie ma 7 wydziałów: Malarstwa, Rzeźby, Grafiki, Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, Architektury Wnętrz, Wzornictwa, Sztuki Mediów i Scenografii. Kształci się na nich 1350 studentów. ASP prezentuje sztukę w czterech własnych galeriach: Salon Akademii, Galeria Aula, Galeria Spokojna 15 i Galera 2.0.
Wioletta Łabuda