Habilitacja z pedagogiki
Wydział Nauk Pedagogicznych DSW uzyskał uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego w dyscyplinie pedagogika. Jest dwunastą jednostką w Polsce – obok 11 państwowych – posiadającą uprawnienia do habilitowania w zakresie pedagogiki. – Te uprawnienia dają nie tylko możliwość prowadzenia przewodów habilitacyjnych i nadawania stopni doktora habilitowanego, ale także prawo do prowadzenia studiów doktoranckich oraz występowania z wnioskami o tytuł naukowy profesora – mówi prof. Mirosława Nowak-Dziemianowicz, dziekan WNP DSW.
Dolnośląska Szkoła Wyższa powstała w 1997 roku. Od tamtej pory jej mury opuściło ponad 12 tys. absolwentów. Dziś w DSW kształci się ponad 8,5 tys. studentów. Uczelnia prowadzi studia licencjackie na 10 kierunkach, 2 kierunki inżynierskie oraz studia magisterskie na 4 kierunkach. Oferuje też 51 studiów podyplomowych oraz studia MBA. Kadrę DSW tworzy ponad 200 osób, w tym 165 wykładowców zatrudnionych na pierwszych etatach. Uczelnia posiada własne obiekty dydaktyczne o powierzchni 16 tys. m2. Zbiory uczelnianej biblioteki liczą ponad 50 tys. woluminów.
Uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego może otrzymać jednostka organizacyjna, która zatrudnia w pełnym wymiarze czasu pracy co najmniej 12 samodzielnych pracowników nauki, w tym co najmniej 6 profesorów tytularnych, reprezentujących dziedzinę nauki, której uprawnienia mają dotyczyć. WNP DSW zatrudnia 8 profesorów pedagogiki, 16 doktorów habilitowanych i 44 doktorów. Od czasu uzyskania uprawnień do doktoryzowania w 2005 r. wypromował 5 doktorów pedagogiki.
DSW dołączyła do grona trzech niepublicznych uczelni posiadających uprawnienia habilitacyjne. Wcześniej uzyskały je Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie (doktor habilitowany nauk ekonomicznych w zakresie nauki o zarządzaniu),
Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych (doktor habilitowany nauk technicznych w zakresie informatyki) oraz
Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Warszawie – jedyna uczelnia niepubliczna, która posiada uprawnienia do habilitowania w dwóch dziedzinach (doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie psychologii i doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie kulturoznawstwa).