Kolejna szansa dla młodych
„Sciex-NMS”, program wymiany naukowej między Szwajcarią a nowymi państwami członkowskimi Unii Europejskiej, w tym Polską, umożliwia naukowcom prowadzącym wspólne projekty ubieganie się o stypendia. Uczestnikami dofinansowanego projektu badawczego mogą być: doktoranci, młodzi pracownicy naukowi posiadający co najmniej tytuł doktora oraz tzw. mentorzy z polskich instytucji wysyłających naukowców i mentorzy z instytucji szwajcarskich, które będą gościły badaczy.
Dofinansowane projekty będą wybrane na podstawie jakości wniosku o stypendium. Komisja oceniająca wnioski będzie brała pod uwagę przede wszystkim skład grupy partnerskiej (powinien on odpowiadać tematyce badań), zdolności personalne oraz umiejętność współpracy w grupie; intensywne poparcie dla projektu udzielane zarówno przez instytucję wysyłającą, jak i przyjmującą naukowców.
W ramach stypendium będą sfinansowane: wynagrodzenie – wypłacane co miesiąc przez instytucję goszczącą młodych naukowców, koszty podróży między Polską a Szwajcarią, transport na terenie Szwajcarii i koszty maksymalnie trzech krótkich wizyt mentorów.
Studenci będą mogli skorzystać z dofinansowania wyjazdu trwającego 6-24 miesięcy; pracownicy naukowi – wyjazdu na projekty obejmujące okres 6-18 miesięcy. Mentorzy otrzymają dofinansowanie wyjazdów na pięciodniowe wizyty studyjne. Doktoranci i młodzi pracownicy naukowi będą zatrudnieni w szwajcarskiej instytucji goszczącej w ramach umowy o pracę, zgodnie z zasadami prawa Szwajcarii.
Szwajcarskimi instytucjami partnerskimi mogą być uczelnie wyższe, instytucje federalnego obszaru politechnik i instytucji politechnicznych, uczelnie politechniczne i instytuty badawcze dotowane przez Konfederację Szwajcarską.
Zgłaszane projekty badawcze powinny rozpoczynać się najwcześniej 1 października 2010, a najpóźniej 31 maja 2011. Mogą dotyczyć wszystkich dyscyplin naukowo-badawczych. O dofinansowanie projektów badawczych mogą wystąpić m.in.: uczelnie wyższe, placówki PAN, instytuty badawcze.
Program „Sciex-NMS” będzie realizowany do 2016 roku. Ma się przyczynić do zmniejszenia różnic społeczno-gospodarczych w obrębie rozszerzonej UE poprzez rozwijanie potencjału pracowników naukowych z Polski i propagowanie trwałego partnerstwa w zakresie badań naukowych pomiędzy Polską a Szwajcarią.
Formularz wniosku o dofinansowanie – dostępny na stronie:http://www.sciex.ch – należy złożyć najpóźniej do 1 kwietnia.
Szczegółowe informacje o programie są dostępne na stronie:http://sciex.pl/zaproszenie-do-skladania-wnioskow.
Źródło: PAP – Nauka w Polsce