Kraków nagradza za badania
Tradycja przyznawania nagród osobom szczególnie zasłużonym dla Krakowa sięga XVI wieku. Pierwsza nagroda została przyznana w roku 1535 za kodyfikację prawa miejskiego. Od 1930 r. przyznawano je regularnie. W 1973 r. wprowadzono nagrodę w dziedzinie nauki i techniki. W roku 2009 Komisji Nagród przewodniczył prof. Andrzej Białas, prezes Polskiej Akademii Umiejętności.
Nagrody Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa za rok 2009 w kategorii nauka i technika otrzymali profesorowie: Zdzisław Noga z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie za opracowanie „Atlasu Historii Krakowa”; Ryszard Tadeusiewicz z Akademii Górniczo-Hutniczej za wybitne osiągnięcia w zakresie informatyki i automatyki oraz Franciszek Ziejka z Uniwersytetu Jagiellońskiego za wybitne dokonania w zakresie historii literatury.
Za prace doktorskie i dyplomowe wyróżniono: Małgorzatę Annę Gieradę (Uniwersytet Rolniczy) za pracę dyplomową „Mykoflora występująca na ścianach kaplic i w powietrzu atmosferycznym w zabytkowej Bazylice Mariackiej w Krakowie”; Przemysława Nizio (Akademia Sztuk Pięknych) za dyplom „Dzienniki 2007/2008 – praca teoretyczna. Kompozycje wielofiguratywne – cykl obrazów”; dr. Daniela Prusaka (Akademia Górniczo-Hutnicza) za dysertację doktorską „Mikrorobot o strukturze równoległej – sterowanie wizyjne”; dr. Justynę Pyssę (AGH) za pracę doktorską „Dobór technologii unieszkodliwiania odpadów niebezpiecznych w aspekcie ochrony środowiska na przykładzie województwa małopolskiego” oraz Joannę Szwed i Barbarę Buczek (Politechnika Krakowska) za dyplom „Koncepcja oświetlenia bulwarów wiślanych w Krakowie na odcinku od mostu Zwierzynieckiego po stopień wodny na Dąbiu”. Laureaci otrzymali nagrody finansowe oraz medale autorstwa Kazimierza Adamskiego.
W zakresie kultury i sztuki nagrodzono profesorów: Stanisława Bryndzę-Stabro z Uniwersytetu Jagiellońskiego za wybitne dokonania w zakresie literatury oraz Krzysztofa Globisza z Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego za wybitne dokonania aktorskie.