Uwolnić talenty
14 grudnia w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego odbyła się debata „Uwalniamy talenty” z udziałem ok. 100 najwybitniejszych młodych polskich naukowców, m.in. laureatów stypendiów Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Omawiano warunki rozwoju młodej kadry naukowej w polskich uczelniach, a także propozycje resortu w ramach przeprowadzanych obecnie zmian w nauce i szkolnictwie wyższym.
Uwalnianie naukowych talentów powinno być naszym priorytetem – stwierdziła prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego. Troska o młodych naukowców jest, jej zdaniem, wyrazem dobrze pojętego interesu polskiej nauki. W ramach zwiększenia wpływu młodych naukowców na kształt systemu szkolnictwa wyższego minister Kudrycka zapowiedziała m.in. powstanie Rady Młodych Naukowców, która – podobnie jak Rada Nauki lub Rada Główna Szkolnictwa Wyższego – będzie doradzać ministerstwu podczas jego działań. W Radzie mają znaleźć się najwybitniejsi młodzi naukowcy, którzy będą opiniować m.in. akty wykonawcze resortu. RMN ma funkcjonować jako specjalny program ministra, nie ma zatem konieczności wpisywania jej do ustawy.
Według minister, projektowane zmiany m.in. w pakiecie pięciu ustaw reformujących polską naukę przyczynią się do zwiększenia finansowania młodych badaczy. Instytucje, które będą dzieliły fundusze na badania (m.in. Narodowe Centrum Nauki), minimum 20 proc. z nich maja przeznaczyć dla młodych uczonych, osób, która nie przekroczyły 35. roku życia.
Źródło: PAP – Nauka w Polsce