Przyszłość to biotechnologia
Nowoczesny budynek dla studentów i wykładowców biotechnologii powstaje w Uniwersytecie Opolskim dzięki środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa opolskiego. Czterokondygnacyjny obiekt będzie miał ok. 1700 m kw. Znajdą się tam m.in.: laboratoria wirusologiczne, mikrobiologiczne, mykologiczne, genetyczne i biochemiczne, sale ćwiczeniowe oraz nowoczesna multimedialna sala wykładowa. Koszt inwestycji to ponad 12 mln zł; ponad 10 mln pochodzi z RPO. Resztę władze uczelni chcą pozyskać z budżetu państwa.
Biotechnologia cieszy się w UO dużym zainteresowaniem, również ze względu na możliwości wykorzystania w przemyśle. Dzięki pracom biotechnologów możliwe jest np. bakteriologiczne oczyszczanie ścieków, stosowanie enzymów i bakterii w miejsce tradycyjnych katalizatorów w celu przyspieszania i sterowania procesami chemicznymi. Uczeni z uniwersytetu zastanawiali się m.in. nad dostosowaniem mikroorganizmów do rozkładania odpadów polimerowych.
Wybudowanie nowoczesnej siedziby dla katedry biotechnologii było w przypadku UO koniecznością, gdyż nie ma wymaganych do takiego kształcenia pomieszczeń. Zdarzało się już, że inspekcja pracy zamykała niektóre obiekty. Potrzebna jest m.in. odpowiednia wentylacja i specjalne infrastruktura. Nowy obiekt spełni wszystkie wymagania.
Źródło: PAP – Nauka w Polsce