Dr – siła dwóch liter
Coraz więcej absolwentów studiów magisterskich decyduje się na kontynuowanie nauki na studiach III stopnia. Oprócz realizowania własnych prac badawczych i ambicji naukowych, zostaje im trochę czasu i energii żeby zaangażować się w działalność społeczną, m.in. w KRD.
W dniach 11-13 grudnia w Rajgrodzie odbył się X Krajowy Zjazd Doktorantów połączony z IV Zwyczajnym Zjazdem Krajowej Reprezentacji Doktorantów. Podczas inauguracji zostały wręczone nagrody w Konkursie na Najbardziej Prodoktorancką Uczelnię w Polsce. Laureatami konkursu w 2009 r. zostały: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (I miejsce), Uniwersytet Jagielloński (II miejsce), Politechnika Warszawska i Uniwersytet Warszawski (III miejsce).
Prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego przestawiła „Założenia do nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym oraz ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki.”, które nazwała „małą nowelizacją”, w odróżnieniu od nowelizacji, która nastąpi po przyjęciu strategii rozwoju szkolnictwa wyższego.
Prof. Kudrycka zaprezentowała szereg rozwiązań, które mają w przyszłości pomóc młodym ludziom w karierze naukowej, m.in.: uniezależnienie od starszych pracowników; otwartość konkursów na zatrudnienie, utworzenie ogólnopolskiej bazy danych o miejscach pracy na uczelniach i w instytutach, danie uczelniom stosunkowo dużej autonomii w kształtowaniu programu studiów doktoranckich, uruchomienie specjalnych środków finansowych na stypendia doktoranckie oraz utworzenie środków dla młodych naukowców w budżetach NCN i NCBR.
Podczas dyskusji, oprócz kwestii wspomnianych przez min. Kudrycką, doktorantów interesowały m.in. problem certyfikatu z języków nowożytnych i możliwości zatrudniania doktorantów na uczelniach. Gorącym tematem okazały się terminy wprowadzenia nowych rozwiązań w życie – jak się okazało, części uczestników spotkania nie będą one dotyczyły.
KRD wybrała nowy zarząd na kadencję 2009/2010. Przewodniczącą została Kinga Kurowska (Politechnika Warszawska; wiceprzewodniczącymi Szymon Grabański (Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu) i Jacek Lewicki (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie), a sekretarzem Łukasz Przo(a)nowski (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie). W skład zarządu weszli też: Elżbieta Kornalska (Uniwersytet Rolniczy w Krakowie), Paweł Maślak (Politechnika Wrocławska) i Beata Polińska (Uniwersytet Medyczny w Białymstoku).
Zarząd utrzymał również funkcję pełnomocnika d/s niepełnosprawnych, którym została Dorota Zaręba. Przedłużono też mandat rzecznika praw doktorantów – pozostaje nim Paweł Pachuta.