Etyka – orzeł biznesu
W dniach 9-10 grudnia w ALK obradował Ogólnopolski Kongres Etyki i Społecznej Odpowiedzialności Biznesu. Uczestnicy zaapelowali do podmiotów gospodarczych o deklarację woli postępowania zgodnego z zasadami zawartymi w manifeście „Globalna etyka gospodarcza: Skutki dla światowego biznesu”, ogłoszonym w październiku z inicjatywy Globalnego Przymierza ONZ. Do podstawowych wartości działalności gospodarczej zalicza on: niestosowanie przemocy i szacunek dla życia, sprawiedliwość i solidarność, uczciwość i tolerancję, wzajemny szacunek i partnerstwo.
Celem kongresu, zorganizowanego przez Centrum Etyki Biznesu ALK, było wzmocnienie współpracy między biznesem a organizacjami akademickimi, pozarządowymi i publicznymi, tak by powstała obywatelska rzeczpospolita gospodarcza, w której będą przestrzegane zasady etyczne. O tym, że nie jest dobrze, świadczą wyniki badań CBOS, które przytoczyła Grażyna Kopińska z Fundacji Batorego: prawie dwie trzecie polskich przedsiębiorców przyznało, że płaci podatek korupcyjny, zaś ośmiu na dziesięciu uważa, że w ich gminach przetargi są ustawiane.
Podczas pierwszej sesji kongresu prof. Jerzy Dietl z Fundacji Edukacyjnej Przedsiębiorczości powiedział: – Przedsiębiorcy nie tworzą grupy etosowej, nie umacniają w sobie solidarności grupowej, brak im odpowiedzialności za następne pokolenia, powszechny jest brak zaufania. Wymienił też ułomności państwa: długi okres stanowienia prawa i spowolnienie przekształceń własnościowych. Prof. Dietl uznał, że naszą szansą są młodzi, dobrze wykształceni przedsiębiorcy.
Zdaniem prof. Jerzego Hausnera, byłego wicepremiera, ministra gospodarki i pracy, polskim problemem numer jeden jest polityka, przez którą wkracza do gospodarki zinstytucjonalizowana nieodpowiedzialność. Prof. Wojciech Gasparski, dyrektor CEBI ALK, mówił, że etyka i biznes to rewers i awers tej samej monety. Etyka jest orłem, bez którego ta moneta byłaby tylko żetonem.
Odbyły się też sesje i warsztaty na temat etyki w branży finansowej, farmaceutycznej, paliwowo-energetycznej i w mediach. Dyskutowano jak kształcić menedżerów, by w pracy postępowali etycznie.
„Nieodzowne jest współdziałanie wszystkich interesariuszy na rzecz obywatelskiej rzeczpospolitej gospodarczej jako istotnej składowej społeczeństwa obywatelskiego naszego kraju. Takie postępowanie w trosce o wspólne dobro jest probierzem patriotyzmu w jego współczesnym pozytywnym spełnianiu. Niezbędne jest zapewnienie kształcenia na wszystkich poziomach w zakresie etyki i społecznej odpowiedzialności biznesu” – zapisano w końcowej deklaracji kongresu.